Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Blog yazarken neye dikkat etmem gerekiyor

Bir blog sık sık yayınlanan bir yazıdır. Aynı benim burada yaptığım gibi uzmanlaştığınız alanın hakkında bilgileri paylaşıyorsunuz okucularınızla. Basın duyurusuna göre bir blog daha sık sık yazılabilir, çünkü özel bir durumun oluşmasını beklemeniz gerekmiyor.

Yazacağınız konuları elbette kendiniz bulmanız gerekiyor. Ama kendiniz hakkında birşey yazmayın, bir gerçek danışman veya gazeteci gibi hareket edin. Kullancılar ve müşterilerim hangi konular ile ilgileniyorlar. Benden ne tür bilgiler bekliyorlar? Hangi sorunları burada çözebilirim. Eminim birçok konu hakkında birşeyler üretebilirsiniz.

Yazılarınızda bunlara dikkat edin:

  • Yazılarınız mutlaka çok basit olsun. Kısa cümleler, bilinen sektör terimleri ile dolu olsun. Kurumsal ve çok resmi dil kullanmayın. Piyasa nasıl konuşuyorsa öyle yazın.

  • Kullanıcılar yorumlayabilsin yazılarınızı. Okuyucu okurken kendi fikrini yaratıyor ve yazar ile bunu paylaşmak ister. Neden yazınızın sonunda kendi düşüncelerini yazmasın. Kafasındaki oluşan sorularını sorabilmesi hoş olmaz mı? Ve yorum yazması için engeller oluşturmayın, kayıt işlemlerine falan hiç girmeyin. Bu okucuyu sadece ürkütür ve sonunda vazgeçer.

  • Yorumları hiç bir zaman silmeyin! Kullanıcılar bunu hemen farkeder. Ne kadar negatif bir yorum olursa olsun silmek en kötü çözümdür. İnternet asla hatalarınızı unutmaz. Negatif yorumlara hazırlıklı olun ve maksimum 24 saat içinde cevaplayın. Gerçekten hatanız var ise bunu itiraf edin, dürüstlük her zaman ödüllendirilir.

  • Blog yazılarınızı kategorize edin. Konulara göre bölünmesi araştırma yapan ziyaretçiler için işleri daha kolay olur.

  • Resimler ve videolar kullanın. Basettiğiniz konular resimler ve hatta videolar ile izlenebilirse blogunuz artık hafızadan çıkmaz. Resimler her zaman beyinde kayıtlı kalır.

  • Bol linkler bulundurun blog yazılarınızda. Başka sitelere ve kendi site içinde çok link verirseniz arama motorları için o kadar önemli olursunuz. Hem kullanıcılar da sizin gerçekten güvenilir olduğunuzu anlar zamanla. Uzun vadede bir numaralı bilgi kaynağı olmak hoş olmaz mı?
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog