Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Kategoriler (tematik) neden gerekiyor ve nasıl oluşturulur?

Kategoriler (tematik) arama motorları için en önemli noktalardan biridir (burada Tagging’den basetmiyorum). Her sitenin baştan belirlenmiş sınırlı sayıda kategorileri oluyor.

Ne kadar az olursa o kadar iyidir, çünkü bir kategoride çok içerik arama sonuçlarında yüksek seviyeler çıkmak demektir. İdeal bir rakam veremem burada, sitenin konu alanına göre bu değişebilir.

Ayrıca kategori (tematik) terimleri çok genel de olmamaları gerekiyor, yeterince spesifik olsun ki arama motorların ve arayan kişinin ilgisini çeksin ve ilgilen kişi aradığını bulsun. Yanlış kişi sitenize çekmek ve 5 saniye sonra kayıp etmek pek işe yaramıyor yani. Oluşan trafik boşa gidiyor. Sunduğunuz konu, hizmet veya ürün faydalı ise zaten insanlar sizi bulacaktır.

Hangi kategori (tematik) terimleri kullanıyım?

Doğru terimleri bulabilmek için kullanıcıların dilini konuşmanız gerekiyor. Daha doğrusu hedef kitlenizin dilini. Sizler belki ürünleriniz çok güzel markalar oluşturdunuz, teknolojik ifadeler kullanıyorsunuz tarif etmek için, en düzgün Türkçe ile yazmışsınız iyi bir metin yazarı ile, ama hedef kitleniz günlük iş hayatında böyle mi konuşuyor ve düşünüyor? Sizin dilinizi anlıyor mu yoksa piyasa dilini tercih mi ediyor acaba. Her neyse bunu öğrenebilirsiniz.
Google’ın keyword search tool’u bu konuda hizmet veriyor ve size yardımcı olabilir. Ve ayrıca ücretsiz.

Bir örnek:
Alternatif enerji sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz ve konunuzun biri fotovoltaik. Fotovoltaik şimdi teknik bir terim ve teknolojinin kendisini tarif ediyor.
Google Keyword tools’da bu kelimeyi girdiğiniz de, size bunun için alternatifler sunuluyor. Bunlar kullancıların kullandığı ve aradığı kelimeler ve terimler. Hatta bunun yanına hangisi ne kadar arandığını gösteriyor.

Online Marketing, Kategoriler, Tematik, Web sayfa tasarımı

Birinci rakamlar tüm dünyada aylık aramalarıdır, ikincisi ise aylık Türkiye’de ki aramalardır. Yani fotovoltaik ayda 2.900 kez aranıyor ama solar enerji 4.400 kez. Hangisini kullanmanız gerekiyor?

Gördüğümüz gibi kategoriler veya tematikler çok önemli bir konu. Yarattığınız ve yüklediğiniz her içeriği kategorize etmeniz gerekiyor. Bir kategoride ne kadar çok içerik bulunursa, ve bunu ne kadar çok beslerseniz, arama motoru için o kadar önem kazanıyor. Ayrıca bir içerik birden fazla kategoriye giriyorsa arama motorları bunları da tercih ediyor.
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog