Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Web sitenizi ne kadar sık güncelliyorsunuz?

Bir çok şirket ve başka kuruluşlar web sitesini kurduktan sonra işin bittiğini düşünür. Artık İnternette varım, gelin bulun beni diyorlar ve bir daha ilgilenmiyor. Böyle şirket siteleri ile çok karşılaştım. Özellikle KOBI olarak adlandırılan şirketler bu hatayı yapıyor. Büyük bir hata!!

Bazen sokakta gezereken buna benzer yazıları sizler de görmüşsünüzdür. Web sitesi kurma sadece 299 TL. Bazen 350 TL. Bazen 500 TL civarında oluyor. Size bir sır vereyim. Kendiniz biraz uğraşırsanız, biraz araştırma yaparsanız, nerdeyse bedavaya kendi sitenizi kurabilirsiniz. İnternet dünyasında bu mümkün. Zaten web sitesi kurmak ile iş bitmiyor demiştik. Asıl iş sonra başlıyor.

Türkiye’de en çok ziyaret edilen siteler Google, Facebook, ... gibi sitelerdir. Özellikle Google sizin için çok önemli, çünkü insanlar internete bağlandığı an ilk önce arama motorunda aradığı yazıyı girer ve surf etmeye başlar. Hatta web sitesini bildiği halde arama motorunun yardımına ihtiyaç duyar. Bunun için bir site tasarlarken her zaman arama motorlarını kafanızda bulundurun.

Siz arama yaptığınızda en üst seviyede ne bulmak isterseniz?

En güncel bilgiler!!! O kadar basit. Enformasyonlar çabuk eskiyor ve güncelliklerini kaybediyor. Arama motorlarını bunu çok iyi biliyorlar ve bunun için ilk sayfa sonuçlarına hep en güncel ve sık sık güncellenen siteleri gösteriyorlar. Web sitenizi bir kez kurup boş bırakamazsınız bunun için. Sitenizi beslemeniz gerekiyor, sık sık yeni içerikler ile içeriğini zenginleştirmeniz gerekiyor. Google ve diğer arama motorların ‘’küçük robotları’’ (taraycılar) bir sitenin ne kadar sık güncellendiğine kayıt ediyor ve buna göre ziyaret edip ve yeni eklenen içerikleri kendilerine kayıt ediyorlar. Bir site hergün güncelleniyor ise, o zaman robotlar hergün o siteyi ziyaret eder ve bu yüzden arama sonuçlarında ilk sayfa da çıkma oranı da yüksek olur.

Bir sonra ki adımda neler ile web sitenizi besleyebileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. Çok farklı yolları var. Sizin için ne uygunsa onu kullanmanız gerekiyor. Ayrıca bu iş için şirkette (ne kadar küçük olursanız olun) tam zamanlı bir kişi almanız gerekiyor.
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog