Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Web sitesinin navigasyonunu nasıl oluşturmam gerekiyor?

Arama motorları internet dünyasında linklere, yani site/sayfa bağlantılarına bağlımlı çalıştıkları için bir web sitenin navigasyonu ve menü mimarisinin ideal olması gerekiyor. Navigasyonunuzu mantıklı düzenlerseniz, kullanımı kolay ve link alt yapısı düzgün ise site ziyaretçiniz sizden memnun kalacaktır.

Akıllı bir link sadece ziyaretçilerin beklentilerini karşılamak ile kalmaz, aynı zamanda arama motorların sizin içeriğinizi anlamakta yardımcı olur.

Ancak link yapısı sadece küçük bir etkendir
arama motorları için. Burdan ilerleyerek konuların birbirine bağlantıları ve ilişkileri daha önemli. Yakın ve benzer konular birbirlerini destekler ve içerikleri değerlenir. İnternet siteleri zaman ile geliştikleri için buna her zaman dikkat edilmesi gerekiyor, hassas bir konudur. Bildiğiniz üzere arama motorları kullanıcılarına sadece en iyi siteleri ilk başta sunmak istiyor ve buna göre değerlendirme yapıyor.

Navigasyon yapısını oluşturmak

Bu işi genelde IT mimarları düzenliyor çünkü onlar arama motorların nasıl çalıştığını ve konuları nasıl birbirlerini bağlayacağını iyi biliyorlar. Bir kaç adım ile site navigasyonu nasıl düzenleyeciğinizi göstermek istiyorum. Önce en aşağıdan başlıyoruz.

1. Tüm içerik sayfaların listesini oluşturun (
blog yazıları, haberler, ürün sayfaları, etc.).

2. En üst navigasyonu oluşturun. 1.’de yazdığınız tüm içerikleri dahil edecek kapasitede olması gerekiyor.

3. Ortayı doldurun. 2.’de ve gerekir ise 3. düzey navigasyonu ve en üst ile en alt düzeyleri bağlayın. Küçük sitelerde orta düzeylere gerek duyulmayabilir.

4. Saklılık kuralları, telif hakları, iletişim bilgileri ve diğer genel sayfları ekleyin.

5. Organizasyon şeması oluşturun ve tüm sayfaları (en alt düzey dahil) görüntüleyin.

Sığ mı yoksa derin navigasyon yapısı?

Navigasyonun sığ olması daha uygundur. Birşey ararken hedefinize en kısa zamanda ulaşmanızı sağlayan bir navigasyon kullanıcıyı memnun eder. Arama motorları için de içeriği anlamakta zorluk çekmiyor ayrıca. Sığ bir yapıda daha az sayıda tıklamalar kullanılıyor, ama derin bir yapıda yollar daha uzun oluyor ve daha fazla linkler gerekitiriyor.

scuvol internet site navigasyon derin
Derin bir navigasyon, 6 düzeyde kayıp olabilirsiniz

Kural, bir sitenin toplam sayfası 10.000’i geçmiyor ise ana sayfadan en fazla 3 tıklama ile (başka bir deyişle 3 aşamada) her sayfaya ulaşılması gerekiyor.

scuvol internet site navigasyonu sığ
Sığ bir navigasyonda daha hızlı aradığınızı bulabilirsiniz

Böylelikle ziyaretçilerinize de iyilik yapmış olursunuz, sayfalarınızı yarı yolda bırakmazlar ve aradıkları bilgileri hemen bulabilirler. Aynı zamanda, arama motorlarını da memnun etmiş olursunuz.

Bu arada, her sayfa başı 100 link kuralını tanıyormusunuz?

Buna göre arama motorları bir sayfada 100’den fazla link bulunuyorsa, o zaman bu linkler takip edilmiyor ve bu sayfa indekslenemiyor. Bunun için sayfalara fazla ve gereksiz linkler eklemeyin (
pagination). Pagination otomatik oluşan linklerdir genelde ve her sayfa eklenen elementler oluyor. Çoğunlukla içerik ile alakasız olduğu için bu kural koyulmuş arama motorları tarafından. Ayrıca pagination ile içeriklerin kopyası oluşturur ve bir faydası olmaz. Üçüncü olarak spider’lar (örümcekler) tuzaklara düşebilir ve sitenizi bir daha ziyaret etmezler.


blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog