Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Tüm şirketlere sesleniyorum! E-mail bültenleri göndermek istiyorsanız, bunu kendiniz üstlenin

Bir önceki yazımda eposta bülteni düzenleyen şirketten şikayetciydim. Bu yazım ise bültenlerinizi kendiniz nasıl oluşturabileceğine dair ipuçları vermek istiyorum.

Bülten duyuruları için ne yapmanız gerekiyor?

1. Duyuruyu gönderebilmek için e-mail listesi oluşturun. Nasıl?

a. Sitenizde kayıt alanı açın ve gereken bilgileri talep edin (örnek). Tabiki webmaster bunu nasıl oluşturacağını, MySQL databankı yönetimini, otomatik kayıt teyit ve teşekkür e-maili kuracağını biliyor.

b. Fuar stantınızda ziyaretçilerden e-mail bilgilerini alın (ama dikkat, e-mail gönderimi için onayını alın, yoksa yasa dışı hareket etmiş olursunuz).

c. Doğrudan çalıştığınız müşterilere yeni bülten hizmetiniz hakkında bilgi verin. Kendisi kayıdını yapsın, ya da siz onu (izin aldıktan sonra) listenize kaydedin.

d.
Facebook ve Twitter hesabınızdan zaman zaman bülten hakkında duyuru yapın.

e. Yarışmalar düzenleyerek yeni aboneler kazanabilirsiniz.

2. Ücretsiz veya kısmen ücretsiz web tabanlı çalışan bir hizmeti kullanın
Bülten oluşturmak sihirli birşey değil, herkes yapabilir. Üstelik tüm istatistik bilgilerine canlı ulaşabiliyorsunuz. Google’da ‚‘
newsletter online tool’ aramanız yetiyor. Biz Voltimum’da Mailchimp kullanıyoruz. Kurumsal şablonu yükledikten sonra her bülten için sadece içeriği yüklüyoruz. Ben bir IT’ci veya benzer bir meslekten değilim. Gerek de yok, kolayca öğrenebilirsiniz. Üstelik ücretsiz webinarlar size herşeyi sıfırdan anlatıyor.

3. Bültenizin oluştururken, çarpıcı ve konu başlığı yazmanız gerekiyor
Ama şimdi indirimde, promosyon, ücrestsiz gibi terimlerden kaçının. e-mail serverleri bunu hemen
spam olarak filtre ediyor. Gönderim öncesi spam testi yapabilirsiniz. Gerçekten kullanıcıyı ilgilendiren konu seçin ve sizin mesajınız ile ilgilenmesini sağlayın. Gönderimler yaptıkça tecrübe sahibi olacaksınız.

4. İçeriğinde kullanıcıya özel olmasına dikkat edin
Başlangıçı Sayın, adı ve soyadı ile başlasın ve bültenın içeriği hakkında kısa bilgi versin. Sonra bir kaç görsel ve bilgi ile bülten kısa zamanda sona gelsin. Aslında okuyucunun, bir kaç saniye içinde ikna olması gerekiyor. Bunun için roman uzunluğunda bir yazı göndermeye gerek yok.

5. Bülteni göndererek topu okuyucuya attınız
Topu size geri atabilmesi için bülten içeriğinde kendisini yönlendirmeniz gerekiyor. Daha detaylı bilgiler veya hatta sipariş için nereye gideceği, kimin ile iletişime geçeceğine dair bilgileri bültene ekleyin. Telefon, e-mail adresi, satış temsilcinin adı ve soyadı vs. gibi bilgiler işin ciddiyetini artırıyor. Bu gayet doğal birşey, ama ne kadar çok unutulduğunu bilemezsiniz.

Ana hatlarıyla böyle hareket etmenizi öneriyorum. Bunun dışında iş konunuz çok çeşitli ise, listenizi farklı konulara, yani ilgilendiği alana veya sektöre göre ayrı tutabilirsiniz. Bu sayede ilgisiz insanlara boşuna e-mail göndermezsiniz, onlar da size sinirlenmez ve bülteni aboneliğini iptal etmez.

Bazı duyurular ayrıca basın mensuplarına, blog yazarları, forum ve portal yöneticileri için de ilginç olabilir. Onlar ile iletişime geçmeye ve bülteniniz için onları kazanmayı unutmayınız.
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog