Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Eposta duyurularım spam olunca

Spam mı nedir o? Spam sizin kayıdınız olmadan ve/veya izin vermeden birisi tarafından size bir email gönderilmesidir. Genellikle bu emailin içeriği satış ve pazarmala odaklı oluyor ve size sık sık gönderiliyor. O kadar sık ki hesabınızda normal emailerinizi ayırt edemiyorsunuz.

Özel kullandığım email adresime hiç bir spam maili gelmezdi. Ama son 12 ayda baya bir artış izliyorum, hatta artık günde 2-4 adet arasında bana ulaşıyor. Adresime ne zaman nasıl ulaştıklarına dair belirli bir kanıtım yok, ama tahmin edebiliyorum.

Eposta bülten spam örnek Eposta bülten spam örnek
Eposta spam örnekleri: Bilgilerimi nereden aldılar bilmiyorum, ancak tahmin edebilirim

Osram’da çalışıyorken email bülten gönderime uzmanlaşmış bir pazar lideri ile görüşüyorduk. Görüşme amaçlı özel email hesabımı da kullanıyordum. Meğer bu sıra adresimi müşteri temsilcisi bir listeye eklemiş anlaşılan. Önce sadece kendi duyuruları, sonra müşterileri için hazırladıkları bültenler ve şimdi onların ismi bile geçmeyen bültenler ulaşıyor bana.

Neden? Çünkü belirli bir zaman sonra adresimi başka şirketlere satmış olabilirler. Onlar da bunu tepe tepe kullanıyorlar ve başkalarına satıyorlar. Bir kere bunların eline düşdüğünüzde asla kurtulamazsınız. Bunları başıma getiren kuruluşun adını vermiyorum, ama yabancı sermayeli, ağırlıklı kurumsal şirketler için çalışan bir şirket.

Eposta bülten spam örnek Eposta bülten spam örnek
Listeten beni silin veya aboneliği sonlandırın diye tıkladığınızda aslında sadece eposta adresi aktiv oluğunu teyit ediyorsunuz

Eposta adresleri satın almayın!


Voltimum’nun abone hizmeti var, biz ama herkesin gönüllü olarak kayıt olmasını istiyoruz. Bunun için kimseyi zorlamıyoruz. Bu sayede sadece ilgili insanlar listemizde bulunuyor, email açma, okuma ve tıklama oranı bunun için yüksek. Bizde listeler teklif edildi, 5.000, 10.000 hatta 100.000’e kadar çıkan eposta listeleri. Hepside aktifmiş, ama buna güvenmeyin, bu listelerde kimbilir kaç yıllık kayıtlar var, çoktan silinmiş gitmiş. Veya bir kişinin 3-5 adresi bulunuyor. Satın alıp kullanırsanız doğru sonuçlar alamazsınız.

Eposta bülten spam örnek
Hedef kitle, yani benim ile ilgili olmayan aldığım bir eposta

İmajınızı düşünün

Bu tür şirketlerin adres listelerinde sadece ilgisiz insanlar kayıtlı, benim gibi haberleri bile yok ve hemen
spam’e atıyorlar, email serveri belki hiç kabul bile etmiyor. Ayrıca açılma, okuma ve tıklama oranları çok düşük. Emekler ve paralar boşa gidiyor.

Sonunda iznim olmadan gelen (
spam) bültenin içinde bulunan şirket veya marka iyice gözümden düşüyor ve sırf bu epostalar yüzünden bir daha satın almamaya karar veriyorum. Ve benim gibi düşünen binlerce insan var, ve binlerce insan yakınları ile bunu paylaşıyor.
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog