Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Web sayfanız arama motorları tarafından nasıl daha kolay taranabilir?

Arama motorların otomatik robotları (Bots veya Spiders) internetin link (bağlantı) yapısını tarıyorlar. Son yıllarında robotlar gelişmiş olsalarda ana görevler hala aynıdır, link’leri takip ederek yeni içerik arıyorlar, kayıt edıyorlar ve arama motorlarına indekslerine ekliyorlar.

Arama motorların bir kaç temel koşulları var bir siteyi tarayabilmeleri için:

Önemli içerik HTML formatında sitede bulundur:

Flash, Java plug-ins, görseller veya başka metin olmayan içerikler arama motorlarını zorluyorlar. Bunun için metinlerinizi mutlaka standard HTML formatını yükleyiniz.

Taramaya uygun navigasyon yapısı oluşturma:

Çok sayıda web sitesi navigasyonlarını Flash, Javascript veya başka teknoloji ile oluşturuyorlar ve bu yüzden tarama robotları tarafından hiç bir zaman sayfalara ulaşamıyorlar. Eğer bu tür uygulamalar kullanmak istiyorsaniz robotlar (spider) için ayrı HTML metin linkleri sitenize eklemeye unutmayınız.

Form doldurma zorunluğundan kaçının

Bazı web siteleri drop-down menüleri kullanıyorlar veya seçenek kutuları bulunduruyorlar navigasyon için. Bunlar tarama motorları (spider) için ciddi derecede zararlı olabilirler, çünkü spider’lar her hangi bir seçenek yapamıyorlar. Daha önce basettiğim gibi eğer bunu yinede yapmak istiyorsaniz içeriklerinizin HTML formatlarını yükleyin ve linklerini de unutmayın.

Bu aynı zamanda sadece site içinde arama fonksiyonu ile bulunan dokümanlar için de geçerli. Spider’lar arama yapamıyorlar, bunun için içeriğe ait bir link bulunmuyorsa taranamaz ve hep görünmez kalır.

Frame kullanmamaya çalışın

URL’de frame kullanılıyorsa, spider’lar bunları taramakta sık sık zorlanıyorlar. Alternatif olarak, doğru yapılırsa, iç iframe’ler ile veya akıllı CSS kullanımı ile frame-UI efekti oluşturabilirsiniz.

Örümcek (spider) tuzakları kurmayın

Çok zeki spider’lar bile sonsuz bir birlerine link veren sayfa döngülerinde bile kayıp olabilirler. Akıllı mimari ile 301 ve 302 server kodları (veya başka yine yönlendirme protokolları) bunu engelleyebilir. Ama bazen online ajanda linkleri, sonsuz sayıda sayfaya döngü oluşturabilir. Veya içeriklere ulaşmanın sonsuz sayıda yol açan imkanlar binlerce sayfalar yaratabilir spider’lar için. Halbuki siz aslında sadece 7-10 sayfa oluşturmuştunuz.

Zorunlu kayıt talep etmeyin

Çok sayı web sitelesinde bazı sayfalara erişebilmek için kayıt yapmak gerekiyor. Spider’lar bu yüzden bu sayfaları bulamıyorlar, çünkü kullanıcı adı ve şifre oluşturamıyorlar. Erişimi sınırlarken dikkatli olun, arama motorlarında trafik almak istiyorsanız ziyaretcilere ve spider’lara eşit davranmanız gerekiyor.
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog