Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Sosyal medya’ı nasıl kullanmam gerekiyor?

Web 2.0 icat edildiğinden beri şirketleri gittikçe zorluyor. İlk başta sadece bir kaç internet ilkeleri kullanıyordu, sonra şahsi kullanıcılar dahil oldu. Oyunları, eğlenceleri ve arkadaşlarını buldular, resimler ve videolar paylaştılar. Birbirlerine mesaj attılar ve sohbet ettiler. Ve bazen de bazı şirketleri, markaları, ürünleri, hayatı ve siyaseti eleştirdiler.

Kurumsal şirketler bu konuyu bir süre görmemezlikten geldiler. Ama baktılar ki olmuyor. Neden? Çünkü onların hakkında da konuşuluyordu. Sizin hakkınızda birileri dedikodu yapsaydı buna kulak misafiri olmak istemezdiniz mi? Kimin tam olarak ne söylediğini ve sonra da yanlışlarını düzeltmek istemezdiniz mi? Ve bunu ne kadar hızlı yaparsanız o kadar iyi olur, bu bir gerçek. Sosyal medya’nın adı boşuna sosyal medya değil, değil mi?

Bir kaç şirket bu konuda negatif deneyime sahip (
Nestle en meşhur negatif örnek). Sanal dünyada kısa zamanda binlerce insan biraraya gelebilir ve kurumsalları zorlayabilir çünkü bu sosyal medya ile nasıl ilişki kuracaklarını hala tam çözememişler. En zorlayan durum burada iletişimin iki taraflı olmasıdır. Bir reklam filminin veya dergi ilanının gerçekten okunduğunu bile bilmiyorsunuz, sadece bir umudunuz var. Facebook sayfasına bir mesaj yazın, insanları ilgilendirirse hemen yanıtları ve yorumları alıyorsunuz. Real Time Media diyebiliriz.

Sosyal medya’ı ilk başta nasıl kullanmam gerekiyor?

Çok şirket Facebook ve Twitter üzerinden TV reklam ve ilanları adapte ederek ürün tanıtımı yapmaya çalışıyor. Ya da bir gün içinde beğen diyen herkese 50 sms hediye ediyorlar. Bu aksiyonlar gerçekten tüketiciyi size ve markazınıza bağlıyor mu, sadık kalıyorlar mı? Sorunlarını çözmüş oluyormusunuz?

Ben ilk etapta sosyal medya’ı daha çok bir araştırma araçı olarak görüyorum. İnsanlar sizden ücret talep etmeden seve seve bilgilerini ve düşüncelerini paylaşıyorlar. Şirketler sadece bu bilgileri nasıl talep etmelerini bilmeleri gerekiyor. Kısa anketler, bir konuyu/sorunu kısa tarif etmek ve soru sorarak kullancıların fikirlerini alabilirsiniz. Nasıl bunu yaparsanız yapın, burada önemli nokta kullanıcılardan aktif olmasını talep ediyorsunuz ve bir yanıt bekliyorsunuz.

Ürünlerinizden basetmeyin, kendiniz dışında, hiç kimse ürünleriniz ile ilgilenmiyor

Herkes kendi sorunlarını çözmeye çalışıyor ve bu tür arayış içinde. Piyasaya ilgi gösteren şirketler ve sorunları araştıranlar talep görecektir. Ve sosyal medya sayesinde büyük bir kitleye kısa zamana ulaşıyorsunuz. Bu deneyimler heyecan verici olacak ve şaşkınlıkta yaratacaktır sanırım. İnsanlar inanılmaz yaratıcı ve fikirleri sizlere de ilham olacak. Şirketler Facebook sayesinde yeni ürünler geliştiriyor ve kitlesinin sorunlarını gideriyor.

Daha sonra ki yazılarımda
Facebook, Twitter, YouTube, Forum, Blog araçlarının avantajlarını ve riskleri göze almak istiyorum. Yorumlarınızı ve sorularınız da bekliyorum elbette.
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog