Scuvol Blog

Kullanıcı gözünden online pazarlama'ya bakış

Kurumsal Facebook sayfanız için ilk adımlar

Şirketinizin Facebook sayfasıni kurdunuz ve artık faaliyete geçmek istiyorsunuz. Başlangıcı en zorudur. Sayfa yöneticilerini yönetmekten, resim yüklemeleri, duvarda paylaşımlar sadece bir kaç örnek. Yapabileceğiniz daha çok şey var. Tavsiyelerim ile, size kısaca dokuz adımda yardımcı olmak istiyorum tavsiyelerim ile.

1. Profil resimi

Şirket sayfasını kayıt ettikten sonra profil resmini yüklemeniz gerekiyor. Dosya en fazla 4 MB ve maksimum 180x540 pixel büyüklüğünde olmalı. Paylaşım veya yorumlar için kare bir resim gerekiyor. Bunu da ayarlamaya unutmayınız.

2. Yöneticileri yönetmek

Sadece yöneticiler bir sayfada ayar değişikleri yapabiliyor, paylaşımlarda bulunabiliyor, yorumlayabiliyor ve beğenebiliyor. Sayfanın üst sağında yöneticileri bulabilirsiniz ve gereken değişikleri yapabilirsiniz.

Facebook kurallarına göre şu an sadece sayfayı beğenen biri ya da yönetici ile arkadaş olan yönetici olarak eklenebiliyor.

3. Bilgileri ve izinleri yönet

Bilgiler altında şirketinizin genel bilgilerini kayıt edebilirsiniz. Kuruluş tarihi, adres, açılış-kapanış saatleri, ürünler ve hizmetleriniz hakkında kullanıcıyı ilgilendiren herşey yazılabilir. Ve tabi ki iletişim bilgilerinizi de unutmayınız.

İzinleri yönet altında sayfanızı herkese açık mı ve hangi yaştan itibaren giriş yapılabilir gibi ayarlar yapılabilir. Kullanıcın haklarını da buradan ayarlayabilirsiniz, duvara yazma hakkı var mı, yorumlar yapabilir mi, yoksa tamamen kapalı mı. Duvarın görünürlüğünü de buradan ayarlayabilirsiniz.

4. Resimler ve Albümler

İnsanlar yüzler görmek istiyor. Bu facebook için de geçerlidir. Bunun için iş yerinizin, ekibinizin vs. resimlerini yükleyin. Fotoğraflar’ı tıklayarak hard diskinizde bulunan resimleri yükleyebilirsiniz. Farklı albümler oluşturmayı tavsiye ediyorum. Resimlere tek tek açıklamalar da ekleyebilirsiniz.

5. Düzenli paylaşımlar

Özellikle ilk başlarda duvarınızı içerikler ile doldurmak zor gelecektir. Bunu yapabilmek için farklı yollar var:

- Durum
- Fotoğraf
- Bağlantı (linkler)
- Video
- Soru

Beğenenlerinize zengin ve farklı içerik sunmaya çalışınız. Videolar ve resimler ile sıkıcı sade yazıların cazibesini arttırabilirsiniz. Yorumları ve beğenmelere yol acabilir. Sorular ve anketler ile beğenlerinizi dahil ediyorsunuz ve onlar da kendilerini ciddiye alınmış hissedebilirler. Sayfanız daha da hareketlenir böylece.

Ne zaman ve ne kadar yazı yayınlanamanız size ve yoğunluğunuza bağlı. Araştırmalara göre günde 0,5 yorumlar en uygunudur. Yani iki günde bir yeterli oluyor.

6. İlk beğenenleri bulmak

İlk başta müşterilerinizi ve tanıdıklarınızı sayfanızı beğenmeye email ile davet edin. Tecrübelere göre e-posta bültenleri ile çok sayıda beğenenler kazanılabilir. Tabi ki hedef kitlenizin veri tabanı mevcut olması gerekiyor. Şahsi emaillerinizin en sonuna hep facebook sayfanızının linkini ekleyebilirsiniz.

Ve elbette Facebook arkadaşlarınızı da davet etmeye unutmayınız. Aralarında bir kaç beğenen mutlaka çıkacaktır. Sadece şu hatayı yapmayın: beğenenleri satın almak!! Bunlar genelde sayfanızın başarılı olmasında yardımcı olmuyor, çünkü sizin ile ilgilenmiyorlar.

Başka bir alternatif müşterileriniz ile birebir görüşmek. Şahsi tavsiye en iyisi ve en güvenilidir.

7. Özel URL

Sayfanızın url’inde şifreli sayı yerine sizin seçtiğiniz özel url yer alabilir. Bunlar sadece daha kolay akılda kalıcı değil, aynı zamanda daha profesyonel de gözüküyorlar. Bir örnek:

http://www.facebook.com/VoltimumTurkiye

Bunu sayfayı düzenle bölümünde temel bilgilere girerek kullanıcı adı altında yapabilirsiniz.

Ama dikkat!

İlk etapta en az 25 beğeneniz olması gerekiyor. URL daha sonra asla değiştirelemez. Bunun için kayıt yapmadan önce 2-3 defa kontrol ediniz. Yanlışlıkla özel profilinizin adını kayıt etmeyiniz ve herşeyin doğru yazıldığından da emin olunuz.

8. Etkinlikler

Etkinlik düzenle uygulamasını ekledikten sonra organize ettiğiniz etkinliklerinizi duyurabilirsiniz. İster fuar ya da bir promosyon aktivitesi, seminer veya ürün lansmanı, facebook üzerinden duyurunuzu yapmaya unutmayın. Kısa bir açıklama ve daha detaylı bilgiler için bir link verin. Bir resim veya hatta bir video ile daha çok ilgi çekebilirsiniz.

9. Kendi internet sitenizde beğen butonu

Facebook’un bir kaç
Social Plugins sunuyor ve web sitelerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yani kendi web sitenize mutlaka ekleyin.

Beğen butonun boyutlarını ve dizaynını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz ve otomatik düzenlenen kod ile sitenizin istediği yere eklenebilir. Yazılım uzmanınız da konu hakkında yardımcı olabilir. Butonu oluşturmak için sadece kendi url’inizi alana yazmanız gerekiyor.

Beğen butonu sayesinde ziyaretçiler sizin facebook da aktif olduğunuzu görüyor ve kolayca beğenenlerden birisi olabiliyor. Bir örnek bu sayfada ki beğen butonudur. Alternatif olarak yönetiğim
www.voltimum.com.tr sitesine bakınız.

Hepsi bu kadar

Umarım bu ilk adımlar ile yardımcı olabildim. Tecrübelerinizi ve önerilerinizi benim ile burada paylaşabilirseniz sevinirim.

Başarılar ve iyi eğlenciler dilerim.
blog comments powered by Disqus
Scuvol Blog